O tym jak jak boleśnie przekonałam się, ile kosztuje cyklinowanie drewnianej podłogi. Moje doświadczenia z wynajmowania stancji.

Od 16 miesięcy mamy swoje wymarzone mieszkanie. Wcześniej wynajmowaliśmy stancję w Warszawie. Od mojej przeprowadzki z Białegostoku do stolicy, zmieniliśmy mieszkanie 2 razy. Najpierw mieszkaliśmy w urokliwej kawalerce na Powiślu, ale wraz z pojawieniem się Zuzi na świecie przenieślimy się do większego mieszkania w Rembertowie. Ogólnie czas wynajmowania stancji wspominam nieźle, poza jednym, znaczącym incydentem.

Ile kosztuje cyklinowanie drewnianej podłogi?

Sprawa dotyczy cyklinowania drewnianych podłóg, które znadowały się w naszym ostatnim wynajmowanym mieszkaniu. Szczerze Wam się przyznam, że totalnie nie znałam się na pielęgnacji i konserwacji tego typu powierzchni. Powiem więcej, żyłam w błogiej nieświadomosci, że dba się o nie tak samo, jak o zwyczajne podłogi pokryte linoleum, terakotą czy panelami. Odkurzanie, zmywanie podłóg i tyle. Przez prawie trzy lata wynajmowania mieszkania właściciel nigdy nie zwrócił nam uwagi, że coś jest nie tak z tymi podłogami. O tym ile będzie kosztowała nas ta niewiedza przekonałam się, gdy ponad rok temu oddawaliśmy mieszkanie i przenosiliśmy się na swoje.  Nie zdawałam sobie sprawy ile kosztuje cyklinowanie drewnianej podłogi.

Kiedy wykonujemy cyklinowanie podłogi?

Zdając mieszkanie wysprzątaliśmy je, odnowiliśmy, słowem przygotywaliśmy do przekazania właścicelowi. To było bardzo nieprzyjemne doświadczenie, bo osoba która nam wynajmowała mieszkanie pokazała swoją drugą, ukrywaną dotychczas twarz. Raptem był0 wytykanie każdej rysy, pokazywanie że coś w czasie trzech lat użytkowania się zepsuło, czy po prostu „czepianie się” i przeciąganie liny na swoją stronę za wszelką cenę, aby tylko nie wydać nam kaucji, którą wpłaciliśmy na samym poczatku wynajmu. Ta sytuacja była dla mnie stresująca. Zuza miała 2 lata, Marysia niecałe poł roku. Stare mieszkanie i nowe były od siebie oddalone godzinę jazdy autem. Wszystkie sprawy załatwialiśmy z dziećmi na rękach, bo nie mieliśmy innej mozliwości. Wtedy namacalnie poczułam jakie przykre konsekwencje niesie za sobą brak dbania o drewniany parkiet. Żałuję, że wtedy nie znałam poradnika  Ile kosztuje cyklinowanie, czyli jak odnowić drewnianą podłogę.

Co trzeba wiedzieć o cyklinowaniu by uniknąć przykrych konsekwencji?

Cyklinowanie polega na odnawianiu drewnianych podłóg cykliniarką, która usuwa zniszczone, starte powiechrznie. Cykliniarka wyposażona w papier ścierny pozwala wyrównać podłogi i usunąć wszelkie zniszczenia. Cyklinowanie powtarza się kilkakrotnie, z uwzględnieniem zmiany grubości papieru ściernego. Taki zabieg powinno wykonywać się średnio raz na 10-12 lat. A właścieiciel naszego mieszkania przekonywał nas, że robi to co roku, że każdy wynajmujący cyklinuje podłogę i to jest niedopuszczalne, żebyśmy oddali mieszkanie w obecnym stanie.

Tak jak wspominałam wcześniej, nie bardzo mielismy możliwość na wykłócania się o każdą rzecz, ponieważ byliśmy w takcie urządzania się na nowym mieszkaniu wraz z małymi dziećmi. Roszczenia właściciela były absurdalne, ale miał przewagę w postaci tego, że jest prawnikiem. Udało mi się wynegocjować tyle, że nie będziemy nic dopłacać tylko po prostu kaucja pokryje „szkody”, które zaistniały. Dziś byłabym mądrzejsza i spisałabym wszystie tego typu warunki w umowie najmu. Mało tego zrobiłabym nawet dokładną dokumentację fotograficzną przy wprowadzaniu się na stancję. Po to aby mieć później argumenty, że pewne rzeczy były zniszczone od początku. Bardzo nie lubię jak ktoś wmawia mi rzeczy, których nie robiłam.

Cyklinowanie to nie wszystko

Zagłębiając się w koszta, które treba poniść za cyklinowanie to warto pamieć, że wszystko zależy od tego, czy sam zainwestujesz w cyklinarkę (koszt około 3-12 tys. zł) czy wynajmiesz osobę, która zrobi cyklinowanie podłóg za ciebie (80-150 złotych). Jest jeszcze możliwość wynajmu sprzętu na doby. Do tego trzeba doliczyć koszty taśmy z papierem ściernym (30-120 zł, które wystarczają na około 60m2 powiechrzni). W dalszej części renowacji podłóg trzeba jeszcze zapłacić za lakierowanie i olejowanie. Turaj również ceny są różne w zależności od rodzaju drewna naszej podłogi. Cyklinowanie jest wydatkiem, który znacznie odbije się na naszym budżecie domowym, dlatego warto przygotować się na ten wydatek wcześniej i po prostu dbać w sposób codzienny o podłogę.

W naszym przypadku kaucja za wynajmowane mieszkanie  w wyskokości 1000 złotych pokryła koszty cyklinowania i naprawy kilku drobiazgów związanych z użytkowaniem mieszkania. Niesmak pozostał. Uważam, że warto jasno określić warunki wynajmu na początku i można nas było uprzedzić o tym, że cyklinowanie podłóg jest niezbędne. Jestem ciekawa jakie są Wasze doświadczenia z wynajmowaniem mieszkania, cyklinowaniem podóg i dbaniem o drewniane parkiety?

Wpis powstał we wspólpracy z VIVUS.PL.

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jola | Pixel Kolor
5 lat temu

Dobrze, że teraz już w większości pomieszczeń jak podłoga to panele. Chociaż deski mają swój klimat, ale to droga zabawy w dzisiejszych czasach.

Laila
Laila
5 lat temu

Masakra…. A tam to ogólnie ten właściciel to raczej na każdym chciał chyba zarobić… Bo podejrzewam że podłoga do dziś nie zrobiona też bym była zla

Daria
5 lat temu

Ciekawy artykuł

Malgo Koz.
Malgo Koz.
5 lat temu

My zanim dorobilismy sie swojego M tez wynajmowalismy mieszkanie. Trafilismy na goscia ktory potrafil zapomniec przyjechac po czynsz… Ale tez notorycznie zapominal o placeniu rachunkow! Komornik dzwoniacy domofonem czy odlaczanie kablowki byly na porzadku dziennym. Co do cyklinowania w naszym mieszkaniu jest drewno w salonie, jednak w stanie delikatnie mowiac… Slabym, zamiast cyklinowania polozylam dywan 🙂

trackback

[…] O tym jak jak boleśnie przekonałam się, ile kosztuje cyklinowanie drewnianej podłogi […]

Shopping Cart
7
0
Would love your thoughts, please comment.x