Strona główna » BLOG » Katarek u niemowlaka, czyli jak działać szybko i skutecznie

Katarek u niemowlaka, czyli jak działać szybko i skutecznie

Katarek u niemowlaka, chociaż brzmi niegroźnie, spędza sen z powiek całej rodzinie. Zasmarkana mama, zasmarkany tata. Zasmarkana starsza córka, zasmarkany nasz niemowlak. Niestety, ale w tym roku pogoda nas naprawdę nie rozpieszcza. Katar pojawia się znienacka i powoduje, że przyjemne życie rodzinne zmienia się w najstraszniejszy horror.

Katar u niemowlaka

Niestety, ale katarek u niemowlaka to nic przyjemnego. Niemowlaki nie potrafią oddychać ustami, więc w momencie nieżytu nosa robią się marudne, płaczliwe i niestety mają do tego święte prawo. Nasza majówka mija właśnie pod hasłem kataru na całej linii. Z powodu mojej osłabionej odporności na pierwszy ogień poszłam ja. Jak mawiała moja mama: jestem pociągająca…nosem. Następnie kataru dorobiła się Mańka, potem Zuza i na końcu dopadło naszego męża. Diagnoza: wirusowe zapalenie nosa. Jakiś wyjątkowo upierdliwy i zmutowany wirus przyczepił się naszej rodziny. Wiem, że narzekaliście na brak pogody, czy grilla w majówkę, ale pomyślcie sobie o mnie – mimo tego, że już 10 dni po majowym szaleństwie, ja nadal walczę z katarem moich dzieci! Katar u niemowlaka to naprawdę poważna sprawa. Nieleczony może przekształcić się w poważniejszą infekcję,  a do tego wszystkiego powoduje dyskomfort dziecka, oraz uniemożliwia mu swobodne oddychanie.

Katarek dziecka – co robić?

Domowe sposoby na katar u niemowlaka, jeśli jest karmione naturalnie to zakrapianie mlekiem matki. Sprawdzałam – faktycznie działa, pomaga wyjść z infekcji. Dzieci karmione butelką powinny mieć nawilżany nosek solą fizjologiczną lub morską. Tutaj również idealnie sprawdzi się sztyft, czy też kropelki do noska, które ułatwią dziecku pozbycie się/rozpuszczenie upierdliwej wydzieliny. To wszystko i tak nie wystarczy bez porządnego opróżnienia nosa dziecku. Jak wiadomo, z niemowlakiem nie jest to prosta sprawa. Całe szczęście w obecnych czasach mamy dostępny aspirator do nosa. Przy pierwszym dziecku korzystałam z Fridy. „Korzystałam” to może nawet zbyt duże słowo, ponieważ należę do grona tych delikatnych, których „ręczne” opróżnianie nosa najzwyczajniej w świecie obrzydza. Wyobrażacie sobie, jak musiałam za każdym razem (kilka lub kilkanaście razy dziennie) walczyć ze sobą i własnymi nudnościami, aby uwolnić dziecku nos. To były dla mnie naprawdę dramatyczne chwile – nie żartuję. Jestem po prostu zbyt delikatna, łagodnie to ujmując…

Na ratunek małym noskom – Katarek

Mądry Polak po szkodzie, a raczej mądra Matka Polka, która dopiero niedawno dostała katarkowego olśnienia. Przed majówką zapytałam się innych mam na moim Instagramie, o to jak radzą sobie z katarem u dzieci i czy polecają coś sprawdzonego. Okazało się, że wszystkie nowoczesne mamy korzystają z aspiratora do nosa firmy Katarek, który uwaga: podłącza się do odkurzacza. Zaczęłam googlować by sprawdzić, o co z tym wszystkim chodzi? No bo, kto widział, żeby odciągać dziecku katar rurą od odkurzacza?! Spokojnie, jak się okazuje strach ma wielkie oczy – a korzystanie z aspiratora do nosa marki Katarek jest w pełni bezpieczne, higieniczne i skuteczne. To tego dziecinne proste. Zresztą zobaczcie na dole w filmiku instruktażowym.

Zalety korzystania z aspiratora do nosa Katarek:

 •  niewielkie urządzenie o ergonomicznym kształcie, który łatwo przechowywać w bawełnianym woreczku,
 • działa dzięki sile ssącej domowego odkurzacza,
 •  zainstalowany w nim reduktor obniża siłę ssania odkurzacza do bezpiecznego poziomu,
 • oczyszczanie noska trwa kilka sekund,
 •  maluch i rodzic nie ma styczności z odciąganą wydzieliną,
 • zestaw do odkurzacza umożliwia pracę na każdym rodzaju sprzętu, dzięki możliwości użycia specjalnej „przełączki” do kształtu rury,
 • czyszczenie aspiratora jest łatwe dzięki czyścikowi, który dotrze w każde miejsce,
 • przejrzysty materiał, z którego został wykonany aspirator do odkurzacza KATAREK, umożliwia ocenę koloru wydzieliny, a tym samym rodzaj infekcji.

Jeśli chodzi o minusy Katarku, nie znalazłam i naprawdę z całego serca ciesze się, że nie muszę już męczyć dzieci i siebie klasyczną Fridą. Esteci i wrażliwcy zrozumieją mnie bez słów. Katarek u niemowlaka to prawdziwa draka, ale dzięki temu aspiratorowi, przechodzimy przez infekcję o wiele spokojniej.

Moje doświadczenia

Bardzo dziękuję firmie Katarek za możliwość przeprowadzenia recenzji aspiratora do nosa dla dzieci, który podłącza się do odkurzacza. W zestawie prócz aspiratora otrzymałam 3 zapasowe końcówki (idealne rozwiązanie przy więcej niż jednym dziecku). Do tego znalazłam „przełączkę” do modeli odkurzaczy innych niż klasyczne, tak aby każdy mógł swobodnie korzystać z odciągania wydzieliny za pomocą sprzętu odkurzającego. Na uwagę zasługuje fakt, że do zestawu dołączono dwa czyściki, które umożliwiają dokładne umycie aspiratora, zarówno na poziomie kabla jak i końcówki odciągającej katar. Ponadto zostaliśmy zaopatrzeni w zestaw soli fizjologicznej, która jest niezbędna do nawilżania śluzówki nosa niemowląt i małych dzieci podczas kataru. Chusteczki higieniczne w kształcie domku, od razu przypadły moim córkom do gustu – obecnie są stałym elementem zabawy podczas czyszczenia nosów. Bardzo miłym akcentem okazały się pluszaki, które znalazłyśmy w przesyłce od firmy Katarek. Jako mama rekomenduję używania aplikatora do nosa Katarek nie tylko dla niemowląt, ale również dla starszych dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie opróżniać nosa. Z doświadczenia wiem, że przyjazne akcesoria, oraz możliwość skorzystania z odkurzacza podczas czyszczenia nosa, to doskonały pretekst do zabawy, która podczas choroby jest bardzo wskazana Jestem ciekawa jakie są wasze doświadczenia z katarem u małych dzieci? Korzystacie z Katarku, czy wolicie tradycyjną Fridę? Czekam na wasze wrażenia, bo jak wiadomo co dwie głowy to nie jedna.

******

Jaki by nie był powód do łez, w końcu i tak trzeba wytrzeć nos.

 • – Heinrich Heine

7 komentarzy do “Katarek u niemowlaka, czyli jak działać szybko i skutecznie”

 1. Pamietam jak młody miał katar swojego życia. Był wtedy niemowlakiem. Pani w szpitalu odstawała mu wszystko takim specjalnym urządzeniem, a on darł się niemiłosiernie. Pózniej faktycznie lepiej oddychał.

 2. Pingback: Ciemieniucha co to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *