praca fizjoterapeuty

Sensoryczny świat zabawy – nowy cykl wpisów eksperckich na blogu

W dzisiejszym wpisie poznacie Martynę i dowiecie się, o czym będzie pisała dla Was w nowym cyklu wpisów eksperckich pt. „Sensoryczny świat zabawy”

Cześć, nazywam się Martyna Pszczółkowska-Szczubełek. Jestem fizjoterapeutką i dietetykiem, ukończyłam Warszawski Uniwersytet Medyczny. Pracuję w Centrum Rehabilitacji Kinesi w Pruszkowie głównie z dziećmi z wadami postawy oraz różnego typu zaburzeniami rozwoju. Szkoliłam się w zakresie wielu metod neurofizjologicznych i strukturalnych (m.in. PNF, FDM, FITS, terapia manualna wg szkoły niemieckiej, techniki energii mięśniowej). Uczestniczyłam też w kursach i warsztatach dotyczących żywienia w okresie ciąży, laktacji oraz żywienia niemowląt i małych dzieci, rozszerzania diety. Przełomem w mojej pracy okazało się szkolenie z Integracji sensorycznej wg ASI®. Prywatnie jestem żoną Daniela i mamą 2,5 letniego Aleksandra, który jest moim przewodnikiem po świecie zabawy i uważnej obserwacji świata

Przeczytaj również:

Dlaczego integracja sensoryczna stała się moją pasją?

Ta metoda bardzo mnie zafascynowała i skłoniła do refleksji, że oprócz dobrego warsztatu pracy strukturalnej i neurofizjologicznej potrzebuję spojrzeć na świat oczami najmłodszych. W terapii integracji sensorycznej kluczowym elementem jest kontekst zabawy, który sprawia, że dzieci są zaangażowane i chętne do współpracy. Ważna jest także relacja, przyjazna atmosfera i poczucie bezpieczeństwa. Sensoryczny świat zabawy wspiera motywację wewnętrzną dzieci i stwarza im mnóstwo okazji do doświadczania sukcesu. Teoria integracji sensorycznej ułatwia też zrozumienie rozwoju psychofizycznego dzieci. Spojrzenie na ich zachowanie przez pryzmat neurobiologii i funkcjonowania mózgu ułatwia dotarcie do przyczyn różnych codziennych trudności. Dzięki temu mogę efektywniej wspierać dzieci w rozwoju. Pokochałam integrację sensoryczną również za to, że wg jej twórczyni zamiast przypinać dziecku łatkę niegrzecznego zawsze staramy się być jego adwokatem i zrozumieć przyczynę zamiast oceniać.

praca fizjoterapeuty

Dlaczego zabawa stała się najważniejszym narzędziem mojej pracy?

Zauważyłam, że kontekst zabawy to jedyna szansa na to, żeby dzieci nie traciły motywacji w terapii i mogły w pełni wykorzystać swój potencjał. Znacznie łatwiej poćwiczyć stabilizację tułowia na wałku, jeśli wałek jest butlą z tlenem, z której tankujemy tlen, żeby zanurkować w głębi oceanu, czyli skoczyć z drabinki na wielką pufę. Trening prawidłowego obciążania stóp to nuda, co innego spacer po „pierdziochowym moście” z folii bąbelkowej, w którym jednocześnie dbamy o prawidłowy chód. Każdego dnia uczę się od moich pacjentów i doceniam ich pomysły na zabawy. W gabinecie zamiast piłek, huśtawek, wałków, poduszek sensomotorycznych itp… widzę latające dywany, statki kosmiczne, planety, ulubione zwierzątka i postacie moich pacjentów.

praca fizjoterapeuty
Oluś inspiruje mnie do zanurzenia się w sensorycznym świecie zabawy

Macierzyństwo inspiruje mnie do zanurzenia się w sensorycznym świecie zabawy

 Na co dzień uczę się też wiele od mojego 2,5 letniego Synka Aleksandra. Gdy pojawił się na świecie rzucił nowe światło na moją ścieżkę rozwoju osobistego i zawodowego. Zaczęłam interesować się rodzicielstwem bliskości, porozumieniem bez przemocy, wychowaniem bez kar i nagród, self-reg oraz praktyką uważności. To bardzo zmieniło moje „terapeutyczne ja”. Z wielkim zainteresowaniem towarzyszę Olusiowi w rozwoju i mam wrażenie, że dopiero teraz, gdy sama jestem mamą, potrafię lepiej zrozumieć moich pacjentów i ich rodziców.

Na czym polega praca terapeuty SI? Otwieramy nowy cykl wpisów eksperckich.

Pewnego dnia po zajęciach w Sali Zabaw Fikołki, na które chodziłam z Synkiem, podeszła do mnie uśmiechnięta blondynka. Zapytała, czy chciałabym dołączyć do Klubu Aktywnych Mam. W ten sposób poznałam Anię a później dołączyła do nas też Asia. Ania zaproponowała, żebyśmy pisały z Asią na jej blogu o naszej pasji, którą jest integracja sensoryczna.  Moje artykuły będą powstawać w ramach cyklu „Sensoryczny świat zabawy”.

                

Jakie tematy pojawią się w ramach cyklu „Sensoryczny świat zabawy”?

Chciałabym pisać dla Was o tym, jak ważna jest zabawa w rozwoju dzieci, o tym jak można ją wykorzystać, żeby wspierać codzienne funkcjonowanie Waszych pociech. Opiszę na przykładzie sytuacji dnia codziennego, czym są różne aspekty integracji sensorycznej.

Często słyszę od rodziców moich pacjentów, że tak naprawdę nie do końca rozumieją o co chodzi w integracji sensorycznej i jak zalecane aktywności mają im pomóc. Postaram się to wytłumaczyć. Chciałabym opowiedzieć Wam też o mojej miłości do natury, o tym jak można zanurzyć się sensorycznie w lesie. Pokażę Wam zdjęcia z naszych częstych wypraw do lasu i nasze zabawy, które wymyślamy na łonie natury.

praca fizjoterapeuty

Kolejną moją wielką fascynacją, która może zainspiruje też kogoś z Was jest praktyka uważności. Widzę, że jest potrzebna dzieciom oraz nam, dorosłym. Staram się przenieść ten rodzaj pracy z ciałem i oddechem też do gabinetu. Chcę, żeby dzieci lepiej poczuły i zrozumiały swoje ciało. Chętnie podzielę się też z Wami moją wiedzą o żywieniu dzieci, o rozszerzaniu diety oraz o znaczeniu wspólnego gotowania i jedzenia posiłków w aspekcie dietetycznym i sensorycznym.

Czy macie jakieś pytania dotyczące nowego cyklu wpisów „Sensoryczny świat zabawy”?

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
0
Would love your thoughts, please comment.x