seriale o depresji Netflix

Wartościowe seriale o depresji na Netflix – TOP 7 moich ulubionych.

W taki dzień jak dziś media rozpisują się o Blue Monday i depresji. Pomyślałam, że podzielę się wartościowymi serialami o depresji na Netflixie. Przygotowałam TOP 7, nie filmów, a seriali o depresji Netflix, gdzie temat „choroby duszy” jest mocno wyeksponowany. Jeśli naszła cię ochota na filmy w podobnym klimacie, polecam sprawdzić 10 filmów o przemijaniu, które warto obejrzeć.

To również cię zainteresuje:

Wartościowe seriale o depresji na Netflix

1. After Life

Otwierając zestawienie wartościowych seriali o depresji dostępnych na Netflixie, musiałam zacząć od „After Life”. Już kiedyś o nim pisałam na blogu w dziale rozrywka. Ta produkcja posiada 2 sezony. Ich obejrzenie następuje błyskawicznie. Jest to ten rodzaj historii, którą mogłabym 1:1 porównać do siebie. Główny bohater popada w depresję po śmierci żony. Nie mają dzieci, ale mają uroczego psa. Który nota bene stanowi często jedyny powód, dla którego Tony odkłada własne samobójstwo na później. Wspomniałam, że mogłabym ten serial porównać do własnego życia. W tym kontekście, że jestem w stanie uwierzyć, że nie potrafiłabym żyć po śmierci mojego męża. Oblicza ogromnej tęsknoty, bólu wykraczającego poza sferę cielesną, wszystkich masek tej choroby, w „After Life” dostajemy na wyciągnięcie ręki. Otwiera oczy, skłania do doceniania tu i teraz, wzrusza, rozśmiesza wymusza na nas carpe diem i dobrze!

Gatunek: dramat i komedia. „After Life” to mój ulubiony z seriali o depresji Netflix.

2. BoJack Horseman

O matko! Pamiętam, jak ironicznie zareagowałam, gdy mąż zaproponował mi oglądanie Bojacka. Sześć sezonów opowiadających losy konia-aktor znanego z emitowanego w latach 90. sitcomu. Upadła gwiazda? Desperacka próba powrotu do szoł biznesu? Na pierwszy rzut oka mogło by się wydawać, że debilna historia o upadłym celebrycie. Nic bardziej mylnego. Niesztampowa forma, bezwzględnie obnaża nie tylko całą branżę rozrywkową, ale również ukazuje prawdziwe oblicze depresji. Pojawia się refleksja, jaką cenę niesie za sobą sława i popularność? Destrukcyjne zachowania, agresja, wandalizm, próby samobójcze, nieudane związki, bezsensowny, przypadkowy seks i wiele innych rzeczy, z którymi zmagają się współcześni trzydziesto i czterdziestolatkowi. Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej wartościowych seriali o depresji na Netflixie. Gdy pisałam moją pierwsza książkę „Nieidealnik. Sztuka szczęśliwego życia„, oglądanie Bojacka zsynchronizowało się z sezonem, w którym on spisywał swoją biografię. Jednym słowem, łączy nas więcej niż byś podejrzewała.

Gatunek: Dramat, Komedia, Animacja dla dorosłych.

3. 13 powodów

O tym serialu wspominałam przy okazji moich ulubionych seriali o nastolatkach na Netflixie. Jest to niesamowicie trudny, dołujący i wstrząsający serial. Ukazuje najgorsze z możliwych scenariuszy – popełnienie samobójstwa przez nastolatkę, w wyniku nieradzenia sobie z presją rówieśników. Depresja wśród nastolatków przybiera na sile. Dane na ten temat są wstrząsające. Szacuje się, że ponad 20% osób w wieku 11-17 lat choruje na depresję. Historia dramatu Hannah Baker, jest splotem innych przykrych doświadczeń głównych bohaterów oraz ich skutków. Widz otrzymuje finał historii, a w każdym kolejnym sezonie cofa się, aby zrozumieć, co tak naprawdę tchnęło wzorową uczennice z dobrego domu do odebrania sobie życia.

Gatunek: Dramat

4. Gambit królowej

O „Gambicie królowej” jest obecnie bardzo głośno. Historia osieroconej dziewczyny, genialnie grającej w szachy wciąga. Serial jest zrobiony z rozmachem. Czasem już niewiadomo, czy szachy są jego głównym planem, czy stanowią tło dla wątków osobistych bohaterów. Beth Harmon dostaje od życia w kość. Najpierw na jej oczach ginie matka. Nie do końca wiadomo, czy wypadek samochodowy był próbą samobójczą jej rodzicielki, czy nieszczęśliwym wypadkiem.

Potem trafia do sierocińca i użależnia się od tabletek uspokajających, którymi opiekunowie faszerują zdezorientowane dziewczynki. W końcu, gdy udaje jej się znaleźć rodziców adopcyjnych, musi mierzyć się z odejściem ojca i alkoholizmem matki. I w tym zestawieniu, szczególnie chcę się skupić na roli drugoplanowej – postaci Almy Wheatley. Adopcyjna matka jest alkoholiczką, zmagajaca się z depresją, stanami lękowymi i innymi zaburzeniami. Okazuje się, że życie typowych house wives, choć z pozoru idealne, często okraszone jest bólem mentalnym, cierpieniem i samotnością. Ten serial o depresji na Netflixie pokazuje, że choroba naszych bliskich wpływa również bezpośrednio na nas samych.

Gatunek: Dramat

5. Mad Men

Don Draper, główny bohater serialu „Mad Men” jawi się jako człowiek sukcesu. Przystojny, bogaty, kochany przez kobiety, z sukcesami zawodowymi, podziwiany przez wszystkich. Zatem dlaczego permanentnie jest smutny? Nieszczęśliwy, zachwiany emocjonalnie, stąpający na granicy bycia skurwysynem. Okazuje się, że w starannie odtworzonym świecie rodem z lat 60. , widz otrzymuje historię z podwójnym dnem. Na ekranie podziwiamy nie tylko cenionego speca od reklamy, ale także pogłębioną analizę jego wyborów, decyzji i zachowań, które krok po kroku niszczą mu życie. Czy depresja jest powodem, czy też skutkiem rozsypki jego życia prywatnego i zawodowego?

Drugi aspekt depresji i jej skutków, warto wychwycić w przypadku żony Dona Drapera – Betty. Piękna, bogata, z mężem pełnym sukcesów, uroczymi dziećmi i imponującym domem. Niestabilna, chłodna, znerwicowana, często krzyczy na dzieci, jest niemiła i zdystansowana wobec męża. Obawia się, że drętwienie dłoni to skutek psychiczny. W końcu dostaje diagnozę: depresja i stany lękowe. Jak to możliwe, że mimo „idealnego życia” Betty choruje?

Gatunek: Dramat

6. Wybory Paytona Hobar

Czy w komediowym, wydawało by się lekkim serialu, jakim są 2 sezony „Wyborów Paytona Hobar” jest miejsce na poruszenie tematu depresji? Drugoplanowa postać Rivera Corensweta, występująca w 11 odcinkach popełnia samobójstwo. W pierwszym odcinku dowiadujemy się, że ten bohater ma za sobą nieudaną próbę samobójczą. Kolejne odcinki pozwalają lepiej zrozumieć jego powody i to, co ostatecznie pchnęło go w ramiona śmierci. Wniosek? Ze świata nastolatków, aspirujących do fotela prezydenta, można wyciągnąć wiele uniwersalnych prawd. Wyścig szczurów zdarza się w każdej branży, szkoda że niektórzy ponoszą jego najbardziej dotkliwe konsekwencje…

gatunek: komedia

7. The Last Shaman

Z „The Last Shaman” miałam taki problem, że nie jest to co prawda serial. Nie bardzo pasuje mi też do kategorii filmu. Coś pomiędzy, w gatunku dokumentu. Młody mężczyzna w głębokiej depresji stoi na skraju samobójstwa. Ostatnią deską ratunku jest podróż do Amazonii i udział w pradawnym, tajemniczym rytuale. Czy mu się uda i ocali swoje życie? Warto obejrzeć i samemu się przekonać. Ta pozycja daje do myślenia, czy na pozór idealne życie: praca, pasja, miłość, rodzina, wystarczy by być szczęśliwym, czy jednak nie?

Który z 7 prezentowanych powyżej seriali o depresji na Netflix jest twoim ulubionym? Co dodałabyś do mojego zestawienia? Co już oglądałaś?

Nie przegap najnowszych wpisów na blogu:

Propozycje dla fanów bajek i animacji:


0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Piotrek
3 lat temu

Bardzo ciekawe propozycje. Z chęcią obejrzę te, których jeszcze nie widziałem (prawie wszystkie) 😀 Gambit Królowej łyknąłem w dwa dni, natomiast Bojacka zacząłem oglądać, ale forma animacji jakoś mi nie przypasił, choć treść jest świetna. 😉

Piotrek
3 lat temu

Na pewno mógłbym polecić Dark, Unortodox, Kalifat, Czarne lustro. Myślę, że podane tytułu mogą się zmieścić w tematyce wpisu. 😉

Iwetta Żelaznowska
3 lat temu

Z tych seriali oglądałam tylko Gambit Królowej. Osobiście ten serial bardzo mi się podobał.

Wiertarki.xmc.pl
1 rok temu

Naprawdę podoba mi się twój szablon WordPress zwłaszcza ostylowanie kaskadowych arkuszy styli, skąd go pobrałeś? Z góry dziękuję!

Shopping Cart
5
0
Would love your thoughts, please comment.x