WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O WIRUSIE HCV I KAMPANII #CZASNASGONI

Czy wiesz, że 28 lipca obchodzimy Światowy Dzień WZW? Co kryje się pod tajemniczym skrótem WZW? To krótsza nazwa Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C, wywoływanego przez HCV. Wirus ten przenosi się przez kontakt z zakażoną krwią np. podczas zabiegów, w których dochodzi do przerwania ciągłości skóry. W tym artykule dowiesz się więcej na temat wirusa HCV, diagnostyki WZW i kampanii społecznej  #CZASNASGONI Fundacji Urszuli Jaworskiej.

Zainteresuje cię również:

Czym jest wirus HCV i czy należy się go obawiać?

Być może Cię zaskoczę, ale w Polsce żyje około 140 tys. zakażonych osób wirusem HCV, z czego większość nawet o tym nie wie! Te dane nie mają na celu wywołać w Tobie paniki, wręcz odwrotnie zależy mi na szerzeniu idei Pana Wątroby stworzonego przez Fundacja Urszuli Jaworskiej. Postać Pana Wątroby od 10 lat edukuje ludzi w obszarze Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C. Dlaczego to takie istotne? Wirus HCV jest bardzo przebiegły i potrafi nawet 20 lat nie dawać żadnych objawów – skutecznie niszcząc przy tym wątrobę osoby zakażonej. Na szczęście w dzisiejszych czasach wcale tak nie musi być.

Czym jest kampania #CZASNASGONI?

#CzasNasGoni to ogólnopolska kampania społeczna, która będzie trwała do 2030 r. Jej głównym założeniem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HCV w Polsce oraz zachęcanie do profilaktyki w tym kierunku. Najbliższe 2 lata poświęcone są profilaktyce.

Warto zapamiętać i przekazać innym informację o tym, że do końca roku można za darmo skorzystać z darmowych badań anty-HCV w każdym laboratorium sieci ALAB. Nie trzeba się zapisywać, ani być na czczo. Wystarczy w recepcji poprosić o darmowe badanie anty-HCV. W przypadku otrzymania dodatniego wyniku badania (co nie świadczy jeszcze o zakażeniu) również za darmo pacjent otrzyma badanie HCV RNA, które wyklucza lub potwierdza zakażenie. Badania dostępne są dzięki firmie Abbvie Polska.

HCV jest w pełni wyleczalne!

Tak jak wspominałam, nie ma czego się bać, ale warto się diagnozować. Diagnostyka to badanie anty-HCV dzięki któremu można się dowiedzieć, czy dana osoba miała kontakt z wirusem. Warto zapamiętać, że badanie anty-HCV i badanie HCV RNA potwierdza lub wyklucza zakażenie wirusem HCV! Od 2015 r. dostępne są produkty lecznicze, których skuteczność sięga niemal 100%. Leczenie polega na przyjmowaniu tabletek przez 2 lub 3 miesiące i w większości przypadków nie jest obarczone skutkami ubocznymi. Ale żeby tak było, najpierw trzeba wiedzieć, czy nie jest się osoba zarażoną.  

W jakich sytuacjach możesz się zarazić wirusem HCV: 

  • drobny zabieg medyczny, np. zastrzyk, pobranie krwi, usunięcie znamienia 
  • transfuzja krwi (przed rokiem 1993) 
  • dializa nerek
  • zabieg stomatologiczny 
  • akupunktura  
  • zabieg kosmetyczny z użyciem cążek, nożyczek; przekłuwanie uszu lub innych części ciała; 
  • wykonywanie tatuaży
  • korzystanie ze wspólnej maszynki do golenia, szczoteczki do zębów lub innych przyborów, które mogą być używane przez osobę zakażoną 
  • przyjmowanie narkotyków dożylnie lub donosowo; udzielanie pierwszej pomocy ofiarom wypadków bez zachowania należytego zabezpieczenia, jeżeli poszkodowany jest zakażony HCV
  • ryzyko przeniesienia wirusa z matki zakażonej HCV na nowonarodzone dziecko jest niewielkie
  • utrzymywanie przygodnych kontaktów seksualnych z wieloma partnerami.

Czy jesteś narażona na zarażenie się wirusem HCV?

Tak jak wspominałam wyżej, ten artykuł nie służy do tego by cię wystraszyć, ale raczej uświadomić i zmobilizować do bezpłatnej diagnostyki. Duża część moich Czytelniczek to mamy. Do zarażenia wirusem HCV może dojść podczas drobnego zabiegu medycznego, np. zastrzyku czy pobrania krwi. Każda kobieta w ciąży, wielokrotnie ma pobieraną krew i dlatego tak ważne jest, aby zawsze zwracać uwagę, czy osoba, która wykonuje zabieg ma założone rękawiczki i robi nam zastrzyk, czy też pobiera krew jednorazową, sterylną igłą.

To samo tyczy się zwykłej wizyty kontrolnej u stomatologa, to sytuacja potencjalnie sprzyjająca zakażeniu ponieważ podczas leczenia ubytku, czy podawania znieczulenia może dojść do przerwania ciągłości skóry. Zawsze warto obserwować, czy osoba wykonująca usługę ma rękawice ochronne i używa sterylnego sprzętu. Jeśli tego nie robi, warto nie zgadzać się na dalsze czynności i poszukać miejsca, gdzie będziemy czuć się bezpiecznie.

Kawka w salonie kosmetycznym nie spowoduje zarażenia się HCV, ale użycie cążek już może.

Jeśli tak jak ja, regularnie korzystasz z zabiegów kosmetycznych z użyciem cążek, czy  nożyczek (w moim przypadku jest to manicure i pedicure hybrydowy) warto mieć świadomość i zachowywać czujność, aby wyżej wspomnianych czynności wszystko było sterylne i zgodne z procedurami bezpieczeństwa. Oczywiście, że narzędzia kosmetyczne wielorazowego użytku, stosowane podczas zabiegów naruszających ciągłość skóry lub błony śluzowej są bezpieczne pod warunkiem, że są to narzędzia sterylne. Bardzo ważne jest, abyśmy jako klientki o tym pamiętały a przy okazji skorzystały z darmowego badania anty-HCV. Możemy o nie poprosić swojego lekarza pierwszego kontaktu  np. przy okazji rutynowej wizyty lub systematycznych badań profilaktycznych (do których mam nadzieję, nie muszę nikogo przekonywać).

 Mity o zarażeniu się wirusem HCV

 Skoro już wiecie czym jest wirus HCV, jak się go diagnozuje i leczy, oraz w jaki sposób można się nim zarazić, warto zapamiętać, że do zakażenia nie dojdzie podczas m.in.: 

  • kichania
  • kasłania
  • trzymania za ręce 
  • całowania
  • przytulania
  • używania tej samej toalety, wanny, prysznica
  • spożywania żywności przygotowywanej przez osobę zakażoną HCV (jeżeli żywność nie miała kontaktu z krwią tej osoby) 
  • pływania w tym samym zbiorniku wodnym 
  • uprawiania sportu (jeśli nie dochodzi do uszkodzeń powłok ciała). 

Warto wspomnieć, że zakażenie HCV nie jest zaliczane do chorób przenoszonych drogą płciową. Ryzyko zakażenia przez kontakty seksualne jest znikome i występuje w sytuacjach uszkodzenia naskórka i/lub błony śluzowej okolic intymnych. Nie ma dowodów na to, że do zarażenia dochodzi poprzez kontakt ze spermą osób zakażonych tylko HCV.

W poszukiwaniu miejsca do bezpłatnej profilaktyki 🙂

Dlaczego profilaktyka w kierunku wirusa HCV jest taka ważna?

O wirusie HCV zwykło się mówić, że jest cichym zabójcą. Dlaczego? Większość zakażeń przebiega bezobjawowo lub objawy są niecharakterystyczne. Badania wskazują, że niespełna 20% chorych ma zażółcenie powłok skórnych, brak łaknienia lub bóle brzucha. Czasem u zakażonych HCV występują objawy mało charakterystyczne dla choroby wątroby, co utrudnia postawienia trafnej diagnozy. Są to m.in. długotrwałe zmęczenie, senność, apatia czy stany depresyjne. Nieraz pojawiają się bóle stawów, mięśni oraz zmiany skórne. Choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu. W tym czasie skutecznie niszczy wątrobę chorej osoby, co może prowadzić do marskości lub niewydolności tego narządu, a nawet rozwoju raka wątrobowokomórkowego.

Co warto zapamiętać z kampanii społecznej #CZASNASGONI:

  • 28 lipca obchodzimy  Światowy Dzień WZW
  • HCV to wirus wywołujący WZW C
  • HCV przenosi się przez kontakt z zakażoną krwią, w trakcie zabiegów, w których dochodzi do przerwania ciągłości skóry
  • Diagnostyka to badanie anty-HCV (sprawdza, czy dana osoba miała kontakt z wirusem) oraz badanie HCV RNA potwierdzające lub wykluczające zakażenie
  • HCV jest w pełni wyleczalne!
  • Leczenie polega na przyjmowaniu tabletek przez 2 lub 3 miesiące
  • Leczenie HCV w Polsce jest refundowane
  • Od 1 lipca lekarz POZ może zlecić badanie anty-HCV
  • Bezpłatne badań anty-HCV i HCV RNA można wykonać w każdej placówce laboratoriów ALAB (do końca 2022 r.)

W Polsce żyje około 140 tys. zakażonych osób, większość o tym nie wie. #CZASNASGONI, czas to zmienić i warto się zdiagnozować. Zapraszam po więcej informacji na social media kampanii: Facebook i Instagram.

Wpis powstał we współpracy z  Fundacją Urszuli Jaworskiej.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk Tarachoń
1 rok temu

Poważna choroba. Dookoła nas jest wiele zagrożeń, na które należy uważać.

Shopping Cart
1
0
Would love your thoughts, please comment.x