Strona główna » BLOG » Jak bezboleśnie przejść ząbkowanie dziecka? Sprawdzone sposoby z życia wzięte.

Jak bezboleśnie przejść ząbkowanie dziecka? Sprawdzone sposoby z życia wzięte.

Nieustanne ślinienie się, wpychanie do buzi paluszków oraz wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu rączek dziecka. Podwyższona temperatura, rozdrażnienie, problemy ze snem lub wręcz nadmierna senność. Luźne kupy jedna za drugą, brak apetytu, brak ochoty na ssanie. Jeśli którekolwiek z objawów brzmią znajomo, jest bardzo prawdopodobne, że twoje dziecko zaczęło ząbkować. W tym wpisie podzielę się swoimi doświadczeniami związanymi z ząbkowaniem moich córek. Dowiesz się, jakie są typowe objawy ząbkowania? Kiedy dziecku wyrzynają się zęby? Jak łagodzić ból towarzyszący ząbkowaniu oraz jak przetrwać ten wyjątkowy okres, który jest trudny dla całej rodziny.

Objawy ząbkowania

Zanim wymienię najczęściej występujące objawy ząbkowania u dziecka muszę Cię uspokoić, że nie każde dziecko przechodzi ząbkowanie boleśnie. Jest to kwestia genów, dużo zależy od tego jak Ty i ojciec dziecka przechodziliście ząbkowanie, chociaż patrząc na moją córkę Zuzię i Marysię mam wrażenie, że „przerobiliśmy” dwa skrajnie różne procesy ząbkowania. Tak naprawdę Mania nie ma jeszcze wszystkich zębów, bo dopiero we wrześniu skończy 2 lata.

Kiedy pojawiają się zęby?

4.–6. miesiąc – dolne jedynki
7. miesiąc – górne jedynki
8.–12. miesiąc – dolne i górne dwójki
12.–16. miesiąc – dolne pierwsze trzonowe i górne pierwsze trzonowe
15.–24. miesiąc – dolne i górne kły
21.–31. miesiąc – dolne i górne drugie trzonowe

„Ogólna zasada jest taka, że ząbki dolne pojawiają się nieco wcześniej niż odpowiadające im zęby górne. Są jednak maluszki, u których najpierw wyrżnęły się zęby górne. Większość dzieci kończy ząbkować przed 31. miesiącem życia – ma wtedy 20 zębów mlecznych (czyli o 12 mniej, niż będzie mieć zębów stałych). Nie ma wśród nich zębów przedtrzonowych, są jedynie po dwa zęby trzonowe z każdej strony”.

(na podstawie Kalendarz ząbkowania www.mjakmama24.pl)

Typowe objawy ząbkowania:

– obfite ślinienie się

– rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła

– częste wkładanie paluszków do buzi

– wkładanie do buzi wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu rąk dziecka

– podwyższona temperatura ciała

– luźne kupy

– marudzenie i rozdrażnienie

– problemy ze spaniem

– częste budzenie się w nocy (dosłownie co chwila na pierś lub smoka, który wypadł)

– brak apetytu

– brak ochoty na ssanie

Moje córki przechodziły ząbkowanie zupełnie inaczej. Zuzia przecierała w tym temacie szlaki i niestety znosiła to bardzo ciężko. Śmiało mogę powiedzieć, że moja starsza córeczka miała wszystkie książkowe objawy ząbkowania, plus pojawiły się również nietypowe objawy (które dla nas później stały się objawami charakterystycznymi świadczącymi o tym, że faktycznie zęby się wyrzynają). W przypadku Marysi było łagodniej, spokojniej, żeby nie powiedzieć bezboleśnie. Pierwsze wyrzynające się ząbki zdradzały tylko nadmierne ślinienie i pakowanie wszystkiego, co było pod ręką do buzi.

Nietypowe objawy ząbkowania:

– katar nieinfekcyjny

– kaszel, który nie świadczy o przeziębieniu (potwierdza wyłącznie pediatra)

– osłabienie (obniżona temperatura ciała)

– nadmierna senność

– problemy skórne takie jakie wysypka miejscowa lub na całym ciele

– łzawienie oczu, które nie jest alergią

Objawy ząbkowania mogą występować razem, oddzielnie lub przeplatać się. Jest to kwestia indywidualna, każde dziecko przechodzi to inaczej. Z własnego doświadczenia wiem, że przy drugim dziecku jest się spokojniejszą i jak zaczyna dziać się coś „dziwnego”, nietypowego z dzieckiem, to najczęściej obserwuje się malucha i podejrzewa o te właśnie idące ząbki. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcam do skonsultowania swoich obaw z pediatrą. Zawsze tak robiłam i nadal robię. Jeszcze nigdy żaden lekarz mnie za to nie zgonił. Lepiej być czujną, niż coś przeoczyć.

Strony: 1 2 3

25 komentarzy do “Jak bezboleśnie przejść ząbkowanie dziecka? Sprawdzone sposoby z życia wzięte.”

 1. Nie mam jeszcze swoich dzieci, ale moje przyjaciółki właśnie mają czwórkę małych bobasów i ząbkowanie u każdego wygląda inaczej- ja mam nadzieję, że u mnie będzie po prostu DOBRZE. Pozdrowienia Aneczko!

 2. Ja miałam szczęście, bo nocnik i ząbki nigdy nie był u nas problemem. Jakoś tak się nam szczęśliwie trafiło.
  Ale żeby nie było, że się chwalę za bardzo to a to na innych płaszczyznach mieliśmy trudniej:)

 3. Stosujemy viburcol ale nie ma jakiejś super poprawy… Może tylko tyle że nieco lepiej zasypia ale noc to koszmar. Skórki od chleba faktycznie dają chwilowe zajęcie i ukojenie…zostaje to jakoś przetrwać.

 4. Dorota Hryniewicka

  U nas na razie 8 ząbków, stosujemy polecony przez kogośtam Dentinox. Ale tylko w razie największej potrzeby. Póki co tylko dwa razy się przydał. Mam nadzieję, że reszta wyrżnie się bezobjawowo 😉

 5. Martyna Kadlubowska

  U nas ostatnio pani dorktor sie przerazila jak zajzala do buzi i zobaczyla ze idzie 5 zebow na raz 😀 … nie pozostalo mi nic innego jak sie usmiechnac i powiedziec ze temat zebow jest u nas na tapecie non stop 🙂 . Mila niestety bardzo bolesnie to przechodzi a przy tym my jako rodzice rowniez i tez numerem jeden u nas okazal sie Viburcol. 🙂

 6. Ząbkowanie to faktycznie niełatwy temat. Moje dzieci przechodziły odmiennie. Starszakowi pomagała Camillia na bazie rumianku, ale generalnie nie było większych objawów, ani gorączki. Gwiazdkajuż trochę bardziej boleśnie, ale tez myślę, że dość lightowo i tylko raz podałam jej paracetamol. A tak ani wielkiego ślinienia, ani wielkiego wpychania rączek do buzi. A no i mnie gryzła. To był taki niestandardowy objaw. Na szczęśęscie nie podczas karmienia piersią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *